CAN YOU MAKE YOUR SCHOOL VISIBLY BETTER AND
REDUCE YOUR OVERALL COSTS AT THE SAME TIME?
FIND OUT BELOW.

What’s the most expensive book in your school? A Kipling first edition? The Complete Works of Shakespeare? No, it’s probably any one of your teaching evidence scrapbooks.

It takes time to create and maintain the achievement records of children, to present them for parents, school management or Ofsted. At any teacher’s hourly cost, this means that each book is worth many hundreds of pounds.

You don’t need us to tell you that the process of producing these documents is not very efficient. The cost-benefit of new technology in schools is not always obvious, but this is one case where the savings can be measured. That’s one of many reasons why so many schools are turning to Earwig.

The costs of various versions of the Earwig software licence are shown below, but whatever the headline cost, you will know that the staff time saving means that you are ahead of the game almost immediately – and that’s without calculating the saving in printing ink, paper and glue, not to mention the cost of the space to store these between Ofsted inspections.

These are the headline costs for the different Earwig modules. Remember that, once a school has signed up for the service they can have as many users as they want and there is no limit to the number of documents, images and video clips that can be uploaded and stored indefinitely.

CLICK to use our Cost Calculator

Discover the savings Earwig could make your school!

To find out how much it will cost you school to run Earwig, including the cost of training and support for your staff, enter the details requested into the Earwig Cost Calculator.

How many pupils in your school?

Which Earwig modules will you need?

THE COST

  • FIRST YEAR

  • £
  • £
  • SUBSEQUENT YEARS

  • £

THE SAVINGS

Now estimate how much you will save.

  • In printing and paper costs

    No more learning jouneys or other printed teaching evidence.

    £
  • In network costs

    Postpone that next server upgrade. You now have lots of capacity.

    £
  • In staff costs

    Free up hours of staff time. No more cutting and pasting.

    £
  • TOTAL COST SAVINGS

     

    £
  • PLUS EXTRA INCOME FROM PHOTO SALES

    Average annual parent spend on images, video, photobooks

    £
    £
  • TOTAL COST SAVING PLUS INCOME

     

    £

ANNUAL NET SAVING TO THE SCHOOL

£

Annual Licence Fees

Earwig Classic
£500
plus £1 per pupil
  • The Earwig app and all the record creation and timeline management facilities described here
  • Unlimited users, pupils, parents
  • Unlimited images, data and video
  • Ongoing training, phone support and school visits
  • Daily synchronisation with school database
  • Less 25% of all image sales to parents
Earwig Assessment
£500
plus £1 per pupil
  • Use with any assessment plan
  • Automatic attachment of evidence to statements
  • One-click assessment
  • Simple tracking and analysis
  • Free extra modules for SEN/EAL assessment
  • Benchmarking and moderation tools
  • One-click pupil, subject and group report generation
Earwig Portfolio
£1.00
per relevant pupil
  • Students create their own Earwig records and manage their own timelines
  • Staff provide input and track performance by subject or project
  • Moderated by staff or peers
  • One-click production of vivid and detailed year-end and other reports

NOTES

There is a Setup and Staff Training Fee in the first year of 50% of the calculated Annual Licence Fee.
This covers one training session for Earwig Classic licensees and two sessions for Assessment and Portfolio clients.
Individual online tutorials and phone support for staff who are less conversant with technology are provided free.
Thereafter, one annual support and re-training visit is provided, free.
For a 20% discount, take a three year contract. A five year deal means 30% off every bill.
Schools can choose to provide images and video free to parents. This will add £2.00 per pupil to the Annual Licence Fee.
To find out exactly what the net saving would be for your school once cost savings and image sales commission are included, check the COST CALCULATOR.